Már 277 szócikk közül válogathatsz.

Sziasztok, Bringások! A Biciklopédia elindításával egy olyan webes kerékpár (más néven bicikli) tudástárat hoztunk létre, amely bárki által hozzáférhető és alakítható. Legyetek Ti is a Biciklopédiát építő közösség tagjai, és járuljatok hozzá, hogy minél több hasznos információ legyen az oldalon! Ha pedig szeretnétek az oldal hivatalos szerkesztői közé tartozni, jelentkezzetek az info@biciklopedia.hu címen!

Giro d’Italia

Az olasz körtúra, egy hosszú távú, a profi kerékpárosoknak megrendezett három hetes verseny.
1909-óta rendezik meg, májusi kezdéssel. A verseny szülőatyja Emilio Camillo Costamagna, a L'Gazetta dello Sport újság főszerkesztője, aki a Tour-hoz hasonlóan az olvasók számának növelése miatt indította a versenyt.
Az első Giro Milánóból indult 1909. május 13-án, 2448 km hosszan. Az első Olasz körversenyen 127 versenyző vett részt, közülük  Luigi Ganna került ki győztesen, 3 szakaszgyőzelemmel és a végső futam megnyerésével. A Tour de France és a [Valueta a Espania]? mellett a három Grand Tour egyikeként a Giro d'Italia a világ második legrangosabb kerékpáros eseménye.
A két világháború alatt nem tartották meg a versenyt, ezeket a kényszer szüneteket leszámítva viszont minden évben megrendezésre került.
A legjobb versenyző a rózsaszín trikót (Maglia rosa) nyeri el 1931-óta, az első győztes aki elnyerte Learco Guerra volt. A mez színe azért rózsaszín, mert a La Gazetta dello Sport újság lapjai is ilyen színüek, mint a Tour-t indító újságíró L'Auto újságjának lapjai is, amik sárga színükkel hozták életre a sárga trikót.
Akár a Tour, a Giro is nevezetes versenyigazgatóiról. 1948-ig Armando Cougnet vezeti a versenyt, majd a befolyásos és nagy tekintélynek örvendő Vincenzo Torriani veszi át helyét. Torriani egy diktatórikus rezsimet hoz létre, nevét mindenki ismeri, ha megszólal és a verseny szabályait ő diktálja, erős kézzel összefogja a futam lebonyolítását. 1989-re azonban kora miatt személyi kultusza és imázsa veszít erejéből és visszavonul, Carmine Castellano-nak átadva helyét, aki mai napig vezeti a versenyt.
A körversenyt nem csak a híres igazgatói, de a versenyeket megnyerő kerékpárosok is népszerűsítik. 1950-ig csak olasz kerékpárosok nyerték meg a versenyt, melyet Hugo Koblet svájci kerekesnek sikerült elsőként megdöntöntenie, ezzel ostromolva Coppi, Magni és Bartali hegemóniáját. Összesítésben Magni és Bartali háromszor nyerték meg a Giro-t, Fausto Coppi öt alkalommal, mely eredményeket eddig még senki se tudott megdönteni.

Trikók
, mint a Tour-on is nagy szerepet játszanak az egyes szakasz győzelmek és a legjobb kerékpárosok megjelölésére kategóriánként, ezeket a link segítségével érheted el egy külső hivatkozáson, hozzájuk csatolt magyarázattal egybekötve.