A közlekedési célú kerékpárokon, mint például a City Bike (Városi kerékpár) fontos kiegészítő alkatrész a sárvédő, vagy sárhányó. Csapadékos időben az úttesten lévő vizet és sarat a kerekek felszedik, majd a centrifugális erő következében felverik. A sárvédő a kereket öleli körbe és felfogja a kerékről leváló vizet és sarat, így az nem verődik fel a kerékpárosra, és a mögötte közlekedőre sem.
Hagyományos sárvédő
A hagyományos sárvédő anyaga többnyire fém (alumínium vagy acél), amelyet a kerékpárvázon kialakított rögzítési pontokhoz (pálcák és csavarok segítségével) tartósan rögzítenek. Ezeket az adott kerékpárhoz tervezték, így nem lehet (vagy csak nehezen) más biciklire szerelni, mivel a pálcahossz, a keréktől való távolság nem állítható. Egyes típusoknál ezeken helyezkednek el a lámpák is.
Duplapálcás, állítható sárvédő
A hagyományos sárhányó mellett ez a típus adja a legnagyobb védelmet a felverődéssel szemben.
Duplapálcás, állítható, műanyag sárvédőket csaknem minden kerékpártípusra lehet szerelni. A hagyományos sárvédővel szemben nagy előnye, hogy a sárvédőív könnyű, műanyag és nem rozsdásodik, könnyen, bármyilen kerékpárra rögzíthető (típustól függően).
Országúti (verseny) kerékpároknál gyakran nincsen a sárvédő rögzítésére megfelelő furat kialakítva a villapapucsokon, ezekre műanyag bilincs segítségével lehet ilyen sárvédőt szerelni.
Sárvédő alsó vázcsőre
Ezt a könnyű, műanyag típust főként a mountain bike-oknál használják. Szerszám nélkül rögzíthető. Nem nyújt teljes védelmet, azonban a kerékpárost megvédi a felverődő víztő, sártól és kavicsoktól.
Gyorsrögzítős műanyag sárvédő
A gyorsrögzítős sárvédők azért népszerűek, mert könnyen felszerelhetők a vázra, a szükséges minimális védelmet megadják a használó számára. Több típusuk ismert. Egyes típusoknál szükséges a vázra felszerelni a rögzítő konzolt, más típusokat egyszerűen a vázra kell pattintani.
Lásd még: Szoknyavédő