Kerékpárosbarát munkahely számos előnyt jelent, mint a munkáltatók, mint a munkavállalók részére.
A munkahelyek kialakítása kerékpárosbaráttá:
Először fel kell mérni az igényeket és a lehetőségeket, valamint egy felelőst kijelölni ezekre a feladatokra:
- ki az, aki kerékpározik, esetleg azzal járna munkába
- egyeztetni az épületért felelős szakemberrel a parkolók, tárolók, öltözők kialakításáról
- belső email rendszer segítségével felmérni, hogy kik azok, akik igényelnék a szolgáltatást
Kerékpárparkolók kialakítása a rövidebb ideig maradó látogatók, ügyfelek részére:
- könnyen elérhető, megközelíthető és biztonságos helyen legyen
- fontos, hogy a kialakításnál figyeljünk a kerékpárok rögzíthetőségére, tehát a kerékpártámaszok a bicikli vázszerkezetével azonos magasságban, lehetőleg „U”, vagy „P” alakúak legyenek.
- az Országos Településrendezési és Építési Követelmények-nek meg kell felelniük
A kerékpárparkolók létrehozásában érdekelt önkormányzatok vagy más intézmények számára javasolt, figyelembe veendő tényezők:
- Az intézmény típusa, helye (oktatási intézetek, üdülési vagy sportközpontok, uszodák, tornatermek, parkok, templomok, temetők, kulturális központok és üzletek, irodaépületek, stb.).
- Lakóterületen a kerékpár használatát befolyásolja a kerékpárok biztonságos tárolási lehetősége (pl. a közös tárolókban, vagy más zárható helyen, egy vagy több lépcsőház lakói számára a szabad rendelkezésű helyiségekből kialakított, zárható tárolókban).
- Az intézményt látogatók maximális száma, a tevékenység jellege és a lehetséges kerékpározók száma egy adott időpontban.
A kerékpártárolókat, parkolókat újonnan megvalósuló zártsorú beépítésű lakó-, szálláshely–szolgáltató, oktatási funkciók esetén az épület részeként kell megvalósítani. Bővítés és/vagy rendeltetésmódosítás esetén a meglévő állapothoz képest többletként jelentkező tárolókat kell megvalósítani, melyek közterületen is elhelyezhetőek.
Új beépítés esetén a kerékpárokat telken belül – lakó, szálláshely-szolgáltatás, oktatási, funkciók esetében – épületben kell elhelyezni, a földszinten vagy az első garázs szinten.
A kerékpárok elhelyezését biztosító tároló helyek számára legalább 0,8×2,0 méter helyigényt kell biztosítani.
Kerékpártárolók kialakítása, a hosszabb ideig tartózkodó munkavállalók részére:
- időjárástól védett, fedett
- zárt, esetleg megfigyelt, de mindenképp biztonságos legyen
- mérete igazodjon a kerékpár helyigényéhez
- alkalmazott anyagi a lehető legkisebb fenntartást igényeljék
- esztétikus, környezetbe illő kialakítás
- az alkalmazott szerkezeti kapcsolatok éleket és csavarozott kötést nem tartalmazhatnak
Öltözők, zuhanyzók kialakítása:
Általában zuhanyzókra nincs szükség, de a vizes ruháknak, esőkabátoknak az elhelyezéséről gondoskodni kell, mégpedig úgy, hogy azok könnyen száradhassanak.
Egy öltöző és egy szekrény elegendő a dolgozók részére.
A munkahelyek igénybe vehetnek fejlesztési pályázatokat, melyek segítséget nyújtanak az átalakításokhoz, kialakításokhoz. A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium és a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium „Kerékpárosbarát Munkahely” pályázatokat hirdet, melyek segítségével könnyebben kialakítható egy környezettudatos közlekedési kultúra és a kerékpárosbarát környezet, valamint infrastruktúra.
A kerékpárosbarát munkahely előnyei:
- autóparkoló kialakításához képest jelentős megtakarítás (1-2 millió forint helyett 20-200.000 forint)
- egészségesebb munkatársak, kevesebb táppénz
Felmérések szerint az átlagos, évi 8,7 nappal szemben a kerékpárral munkába járó munkatársak 7,4 napot betegek. Egy 30.000 ember bevonásával végzett dán kutatás szerint, minden tényezőt összevetve a kerékpárral történő munkába járás 39%-al csökkenti a halálozási mutatókat az aktív korú munkavállalók körében.
- vidámabb munkatársak, hatékony munka
Amerikai és ausztrál kutatások bizonyítják, hogy a kerékpározás segítségével a depressziósabb kollégák életminősége javítható, ami pozitívan befolyásolj a munkabírásukat. A munkahelyi hiányzások egy tizedét a depresszió teszi ki, ezen segíthet a tekerés. Ha a kerékpározás miatt csak napi 15 perccel kevesebb munkaidő veszik el, mert jókedvű munkatársunk ezt nem panaszkodással tölti, akkor fejenként évi 50 óra 30.000 – 120.000 Ft megtakarítás jelentkezik a munkaadónál.
- kerékpárral érkező munkavállalók pontosabban érkeznek, hiszen kizárják a dugó, esetleg a tömegközlekedés által okozott késési lehetőségeket
A kerékpáros életformát támogató cégek kedvező képet alakíthatnak ki magukról:
- Környezettudatosság, környezeti fenntarthatóság, elkötelezettség a globális környezeti problémák megoldásában
- Társadalmi felelősségvállalás a helyi közösségek, a fenntartható organikus gazdasági – társadalmi fejlődés iránt
- Takarékosság, a felesleges kiadások mellőzése, praktikum, hatékonyság
- Emberközpontúság, humanizmus, barátságosság
A munkaadók ösztönözhetik a dolgozóikat a kerékpár használatára anyagilag is:
Példák:
- A közigazgatási határon kívülről érkező kerékpáros munkavállalók számára a munkahely- lakhely távolságától függően, 9 Ft/ km összegben adómentesen adható juttatás (ez egy hónapban több ezer forint is lehet).
- A közigazgatási határon belülről érkező kerékpáros munkavállalók számára a munkahely- lakhely távolságától függően adóköteles juttatás.
- Céges kerékpárflotta beszerzése és létesítése, hogy a munkavállalók a kerékpárokat is használhassák a településen belüli közlekedésre.
- Céges szerviz felszerelések beszerzése és/vagy tavaszi ingyenes kerékpárszerviz szervezése a munkatársaknak, hogy ne nekik erre ne keljen költeni.